25 Ağustos 2010 Çarşamba

Bank Asya 1. LigBank Asya 1. Lig uzun yıllardır dijital platformlarda yayınlanıyordu ve çoğu kişi maçları izleyemiyordu. Maçları izleyenlerde stada giden veya evinde platformun kutusu olanlardı. O yüzden bir çok insan bu lig hakkında bilgisizdi. Sadece özetlerde atılan bir kaç güzel golle Bank Asya 1. Ligi, Süper Lig'den daha kaliteli zannediyorlardı.

Şimdi TRT'nin 1. lig yayın haklarını almasıyla bence bu durum değişecek. Daha fazla insan lig hakkında bilgi sahibi olacak, insanlar daha fazla futbolcu izleyecekler, hatta maç hasretlerini biğr nebze dindirebilecekler; fakat Bank Asya 1. Ligi'nde en az Spor Toto Süper Lig kadar kalitesiz olduğu gerçeğiyle tanışacaklar.

Geçen senede maçları televizyondan izleyemediğim için fırsat buldukça İzmir takımlarının maçlarına giderdim. Gittiğim hiçbir maçta "işte futbol bu sahada oynandı bugün" diyemedim. Her seferinde paldır küldür topa vuran oyuncular gördüm. Zaten maçlar pozisyon açısından da kısır geçerdi genelde. Bulunan nadir pozisyonları da takımın forvetleri sadece rakip kalecileri yıldız yapmak için kullanırlardı.

Bu senede Samsun-Akhisar Bld. ve Karşıyaka-Gaziantep Bld. maçlarıyla ligi izlemeye başladım. Açıkçası hiçbirşey değişmemişti. Kısır pozisyonlar, orta sahada kaptırılan toplar, çapraz koşu yapmaya aciz futbolcular, yakın mesafeden vurulan cılız şutlar... Yani herşey aynıydı.

Zaten bu ligde de bir şekilde kazanma şansın var. 3-4 tane deli gibi koşan genç oyuncuya ve 3-4 tane de üst lig tecrübesi olan 30-35 yaş arasında tecrübeli adamlara ihtiyacın var. Eğer kadron bu şekilde en az 6 adamla kombine edildiyse başarılı olursun. Aksi takdirde sadece koşan gençlerle bu ligde mücadele zor. Çünkü pozisyon zor geliyor, senin tecrübesiz forvetlerin az gelen pozisyonu değerlendiremezse şansın çok az bu ligde.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder