24 Mart 2011 Perşembe

Her Zaman Taraftar Mıdır Suçlu Olan
Az önce Karşıyaka maçında sahaya yabancı maddeler atıldı, küfürler edildi ve ortam oldukça gerildi. Bu olaylar maçın en gergin anlarından birinde Karşıyaka 10 sayıdan fazla bir farkla gerideyken ve maçın bitimine 3:33 kalmışken yaşandı.

Tabi Karşıyaka taraftarının sahaya yabancı madde atmasıyla birlikte hem Ntvspor Yorumcusu İhsan Bayülken, hem de Twitter üzerinden yorumlarını takip ettiğim bir kaç medya çalışanı hemen taraftara yüklediler bütün suçu. Yalnız artık elinizi vicdanınıza koyun, hem geride olacaksınız, hem maçın bitimine çok az bir süre kalmış olacak, ekstra olarak da rakip bir oyuncu bastığı smaçtan sonra taraftara karşı bir taraflarını gösterecek. O sinirle kaç kişi kendisine hakim olabilir ki?

Açık söylüyorum o an salonda olsaydım sahaya bir şey atmazdım diye garanti veremem kendime, özellikle de o hareketi gördüysem.

Aynı şey Fenerbahçe-Olympiakos maçının sonunda da oldu. Maçı kazanan Olympiakos'lu oyuncular maç sonunda Fenerbahçe tribünlerine hareketler çektiler. Sonra Fenerbahçe taraftarı da olaya müdahil olunca vay efendim böyle taraftarlık mı olur? Tahrik edenleri konuşan da olmadı maçtan sonra. Zaten Fenerbahçe bu olaylar yüzünden para cezası alırken, Olympiakos'lu oyuncuların bir ceza almaması da adalet dağıtan kurumların da aynı basın gibi taraftara karşı bir cephe aldığını gösteriyor.

Bir de bu basın mensupları sürekli "spor taraftarla birlikte güzel" derler. Madem spor taraftarla güzel azıcık onların dilinden de anlayın. Loca'dan, basın tribününe yatay geçiş yapan insanlardan bunu zaten beklemiyorum ama bari tribünlerden gelen spor yazarları biraz korusun taraftarı.

Bari yarın sadece sahaya yabancı madde atılan taraftarı değil de bunların yanında terbiyesizlik yapan Spartak'lı oyuncuyu da konuşalım. Hatta ceza veren kurum sadece Karşıyaka Kulübü'ne değil de tahrik edene de ceza versin.

Bir gün tahrik edene de gözümüzün görebileceği cezalar verilirse belki o zaman bu tür olaylar da azalabilir. Tabi bunun için bir yere odaklanmayı bırakıp, çerçeveyi tümüyle yakalamak gerekecek.

Ayrıca Karşıyaka elendi ama çok güçlü bir takıma elendi. Önümüzdeki sene 100. yılda daha büyük başarılar kazanacaklarına inanıyorum ben. Rüzgarı arkasına aldığında muhteşem bir taraftar desteği de olacak. Yeter ki bu seneden kazandıkları tecrübeleri seneye olumlu yönde kullansınlar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder