11 Mart 2010 Perşembe

Bu Federasyon Çok Tehlikeli
Rahmetli Hasan Doğan döneminden sonra göreve gelen Mahmut Özgener ve ekibi Türk futbolu için gerçekten çok tehlikeli olmaya başladılar. Ceza vermeye korkan, pısırık bir Türkiye Futbol Federasyonu yarattılar. Ayrıca buna MHK ve PFDK'da dahil oldu ki bu daha da kötü.

Nitekim bugün, 6 Mart'ta oynanan Diyarbakırspor-Bursaspor maçının cezaları açıklandı ve bu cezalar gerçekten çok komik.

Diyarbakır 3 maç tarafsız sahada ve seyircisiz oynayacak, 40 bin tl para cezası ödeyecek ve kulüp içinde pek önemli olmayan bir kişide 30 gün hak mahrumiyetiyle cezalandırılacak.

Ve daha sonra biz futbol sahalarında olay çıkmasın, kimseye zarar gelmesin diye masal okumaya devam edeceğiz. Yok kardeşim öyle bir dünya. Sen hakkedilen bir cezayı es geçersen senin tribününden taşta atılır, bıçakta atılır, hatta stadında adamda öldürülür. Sen futbolun Türkiye'de ki en yetkili kurumu olarak ceza vermeye korkarsan, 18 yaşında bir genç öldüğünde, çıkıp "çok üzgünüz" demeye de hakkın olmaz. Çünkü o genci öldürenlerin, o suçu işlemesine en büyük sebep sen olmuş olacaksın.

Verilen veya verilmeyen cezalar Diyarbakır'ın lehine değil sadece. İlk yarıda Bursa-Diyarbakır maçında başından kanlar akan bir sürü Diyarbakır taraftarı vardı. Bursaspor taraftarları tarafından ırkçılık olarak kabul edilmese bile Diyarbakır taraftarını ve şehrini üzecek bir takım tezahüratlarda vardı. Peki sonuç ne oldu? Koca bir sıfır. Bursa seyircisinin yanına kar kaldı bunlar.

İlk yarının daha başında Fenerbahçe Diyarbakır'a gitti ve sahaya atılamayan kalmadı. Koca koca yaralayıcı maddeler atıldı. Hatta en sonunda bir seyircide sahaya atladı. Buradan çıkan cezada öyle çok büyük değildi. Yanılmıyorsam 2 maç seyircisiz oynama cezası verilmişti.

Yine ilk yarıda Fenerbahçe bu kez Antalya'ya gitti. Her şey iyi güzeldi ama Fenerbahçe gol atınca iş değişti. Sahaya atılan davul tokmağıyla Fenerbahçe malzemecisinin kafası yarıldı. Verilen cezayı ise sorgulamıyorum, konuşulmadı bile.

Bursa taraftarı sahneye bir kez de Fenerbahçe'yle oynadıkları kupa rövanşında çıktı. Maç 3-0 Bursa lehineyken neşeli şekilde küfürler savuran Bursa taraftarı, Guiza'nın golünden sonra saldırmadık yer bırakmadı. Maç sonunda ortalığı savaş alanına çevirdiler. Ceza ise yine yok.

Şimdilik bu kadar örnek geldi aklıma da eminim daha çok var. Çünkü olayların %80'i görmezden geliniyor. Böyle bir ortamda daha çok olay görürüz biz. Bana göre ya federasyon istifa edecek ya da kendini düzeltecek.


Düzenleme: Bu yazıyı yazma amacım Fenerbahçe'yi kayırmak değildi. Yalnız senede hazırlık maçları dahil 50-60 tane Fenerbahçe maçı izleyen biri olarak tabi ki Fenerbahçe maçlarına daha hakimim. Eğer senede 50-60 tanede Galatasaray maçı izliyor olsaydım, yazıda Galatasaray'ın lehine veya aleyhine de birşeyler olabilirdi. Fakat senede en fazla 15-20 Galatasaray maçı izliyorum. Bu da yazılarıma etki ediyor tabi ki. O yüzden buraya gelip boşuna küfretmeyin veya küfürlü kullanıcı adlarıyla yazmayın. Başka takımlardan örnekleriniz varsa söyleyin yazıya ekleyeyim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder